Indonésie (Jáva, Bali, Lombok) - Itinerář
Ridder napsal(a):Dodělávám itinerář a mám pár dotazů. Plán není přesně daný a den sem tam nehraje takovou roli, ale budu se snažit ho držet tak, jak je teď. Vlaky a přelety jsou jasný, ale co se týká bemo/becak, tak tam se informace na netu různí.
1) Platí se až uvnitř, kdy to přijde vybrat nějakej řidičův asistent? Někde psali, že ceny by měly být kolem 2000 IDR a max do 5000 IDR, ale např cesta Probolinggo-Cemorolawang jsem našel info o 35000 - 40000 IDR / osoba. Za batoh (7kg) se platí poplatek?
2) Někde jsem četl, že smlouva na pronájem skútru dost často obsahuje vysokou spoluúčast a někomu se nepodařilo najít bez spoluúčasti na některých místech vůbec. Je nějaká icarhireinsurance/WWI na skútry? :D
3) Cca půlku itineráře by měly tvořit destinace Bali/Lombok/Gili/Flores a nemůžu se rozhodnout kam.Bali toho nabízí hodně, ale tam bude šíleně turistů. Na druhou stranu je docela velkej a všichni budou na jihu předpokládám.
Na Lomboku mám akorát vesnici Sade, Rinjani park a pláže.
Gili ostrovy budou narvaný a kromě toho bych se po prvním dnu asi nudil. Jedině 1 den/1 ostrov a zkusit všechny. Jsou ty ostrovy něco jako Perhentiany u Malajsie? To bylo super.
Flores - Bena, Bajawa, Kelimutu a případně Komodo/Rinca může být taky fajn
Od této části itineráře mám představu ideálně něco jako super pláže s minimem lidí (stín je vítanej bonus), šnorchlování s velkou biodiverzitou a k tomu možnost vidět chrámy/sopky/vodopády/menhiry/varany atd. Na pláži jsme průměrně max 3h, pokud tam není něco fakt krásnýho :)
1) V bemu se platí uvnitř (někdy se posílají peníze řidiči, ale častěji je tam asistent). V becaku tj. cyklorikše by asistent asi trochu vadil. Cenu minibusu Probolinggo-Cemoro Lawang si nepamatuju, ale podrobně je to popsané na odkazu na wikitravel výše. Je třeba si dávat pozor, ale neměl jsem problém. Jen trochu cestou zpět, kdy jsem byl odpoledne nejdřív jediný zájemce o svezení a ani později nás nebylo o moc víc, ale řidič asi potřeboval jet do P. Cena několik Kč samozřejmě nemůže být na takovou velkou vzdálenost a převýšení jako Probolinggo-Cemoro Lawang. Za batoh (ani velký) jsem v pozemní dopravě v JV Asii asi nikdy neplatil.
2) Na Jávě jsem si skútr nepůjčoval a nedoporučuju to tam ve městech nikomu (snad kromě velmi zkušených s místním provozem, kteří jedou sami). Škodu musíš uhradit sám asi téměř vždy (podobně i jinde v podobných zemích, žádné WWI na to není). Přespěte u Borobuduru, abyste tam mohli být hned po otevření.
3) Sever Bali by měl být v pohodě, ale nebyl jsem tam. 2 menší Gili ostrovy by neměly být narvané, ale nebyl jsem tam. Poměrně plno je jen na východě Trawanganu, ale mně se tam líbilo a byl jsem tam 9 dní, ačkoliv se takovým místům jinak vyhýbám. Pláž je krásná i se stínem kolem poledne a odpoledne, šnorchlování jsem měl kromě běžných ryb i s murénou a mořským hadem a při každém druhém s karetou obrovskou zblízka. Korály jsou na východě zničené, ale na severu, kde se musí vejít do vody po kamenech a ploché skále, jsou celkem pěkné. I na východě je lepší mít boty do vody, kromě 1 místa, kde se vchází po písku. Líbilo se mi, že tam jsou zakázané motorky a vozidla se spalovacím motorem (často jsou koňské povozy). Night market byl nejlepší, co jsem kdy zažil. Dobré a levné jídlo bylo i přes den. Slunce zapadá u sopky Agung na Bali (pěkné výhledy) a vychází nad Rinjani. Podle mě je nesmysl jet na každý z ostrovů Gili na 1 noc. Jeďte max. na 2 ostrovy a na 3. z nich si udělejte výlet se šnorchlováním.
Perhentiany jsou úplně jiné, aspoň při srovnání s D'Lagoon na severu P. Kecil. Tam jsou moc pěkné procházky přes džungli na prázdné plážičky a s výhledem z výšky cestou na Long Beach. Ta se mi ale moc nelíbila a u pláže D'Lagoon nebylo, myslím, moc pěkné šnorchlování (koráli ale byli). Na Gili jsou pěkné procházky podél pobřeží, ale vnitrozemí je dále od turistických míst neupravené s odpadky. Vyhlídka na Trawanganu s lesem je ale pěkná. Výlet na další neobydlené ostrůvky se šnorchlováním byl na Perhentianech super, to na Gili není. Na Flores a Komodo si nech víc času, ale za mě mnohem lepší než Bali, i když Bali má pro určitý typ turistů své přednosti.
K tomu "super pláže s minimem lidí (stín je vítanej bonus), šnorchlování s velkou biodiverzitou a k tomu možnost vidět chrámy/sopky/vodopády/menhiry/varany atd." bych řekl, že toto vše najednou nikde na světě nenajdeš, ale něco najdeš někde a něco jiného jinde. Když se omezím na Indonésii, tak ty pláže třeba na Kei Islands (ze snadněji dostupných i některé na Lomboku, ale tam u některých pozor na bezpečnost - nejen okradení, ale i přepadení cestou), šnorchlování na Banda Islands (Hatta), ale i na Bali se dá najít asi komerční výlet na pěkné místo, chrámy na Bali a u Yogyakarty, sopky téměř všude, ale super a bez lidí nejlépe v okolí Ternate a na Floresu, vodopád si teď vybavuju jen v NP Rinjani, tak doporučuju spíš Norsko, menhiry jsou na Jávě (Gunung Padang) a varani na Komodu a Rince (běžně v přírodě či městě bez povinného průvodce si na varany v Indonésii teď nevzpomínám, ale hodně jich je v Austrálii a na Srí Lance.
@Libor_S díky za reakci. Už jsem většinu odladil na sousedním fóru s tím, že Bali omrkneme v rychlosti (spíš vůbec, podle videí na YT je to už totálně masová destinace) a spíš zmizíme na Lombok, kterej prozkoumáme a uděláme výlet na některý z Gili ostrovů. Flores bych preferoval, ale letenky jsou tam drahý (Denpasar - Labuan Bajo za cca 2000 Kč na osobu , Maumere nebo Ende do Jakarty cca 4000 Kč osoba, takže 6k osoba)
Ahoj, diky za zpravu Libore.
Trip po Asii se blizi, a narazil jsem na nekolik planovacich orisku na Jave:
1) mame prilet do Yogyakarty v 6 rano - co nejdrive bychom chteli vyrazit bud na Borobudur nebo Prambanan - otazka je, co zvolit jako prvni? Prambanan je bliz, takze bychom tam mohli byt prvni, ale nenasel jsem oteviraci dobu, casy se lisi na netu.. Na Borobudur urcite nedorazime driv nez otviracka, takze to neresim.
2) daji se oba komplexy zvladnout za 1 den? A co byste doporucili za transport? Na letisti asi nebude vhodne shanet ridice na cely den (drahy). Bylo by to nicmene asi idealni - hnedka odvoz z letiste do jednoho komplexu, posleze do druheho a vecer zpet do Yogy
3) dalsi cesta po Borobuduru + Prambananu + Yogyakarte povede smerem na Bromo a Iljen. Urcite bychom vyuzili vlaku abychom se priblizili Bromu, to pry lze (nicmene ted nevim do jake zastavky se jede). Jak je to v tomto pripade s jizdenkama? Kdyz rano prijdeme na nadrazi, muze byt uz taky plno na tentyz den jsem se docetl? Nejaka finta jak toto vyresit?
Moc diky za postrehy..
3 - mestecko so zastavkou sa vola probolingo.
s listkami moze byt problem na tie najlacnejsie vlaky (hlavne ked maju sviatok), inak by sa mali dat kupit aj online resp kupis v indomarkete (nieco ako 711) alebo na staniciminuly rok som siel opacny smer a vlak ekonomi stal 73k r + 8k r poplatok, bo som to kupoval v alfamarkete
to nevim, bo ja som siel z Banyuwangi (stanica Karangasem) do probolingo ( vlak , biznis 120k r, drahy bo lacne uz boli rano na stanici vypredane) potom day trip na bromo (v plane bolo tam prespat ale ma tam nasrali tak som sa na nich vydrbal) a pokracoval som nazad do probolingo a potom smer jogja (stanica Lempuyangan, islo sa 8 hod a meskanie sme nabrali cca 5min)
v probolinggo som spal v Hotel ratna, singel, fan, ranajky, tur.zachod : 72.5k r
este cena Minibus cemoro lawang - probolingo (bus stanica asi 5km od centra) : 50k r ale inak mal stat 35k r
do cemoro lawang som siel z probolinga stopom
vsetky ceny su z minuleho roka, cul mozno budu ine resp mozno lepsie zjednas (cesta z broma/na bromo)
Tak jizdenky na netu mi to nachazi jen na 10 dni dopredu, na rijen niz najit nemohu. Biznis mi to tez nenabizi, mozna jsi jel jinym vlakem? Vlak Sri Tanjung udajne biznis nema (skoda, mozna bych si i priplatil).
@Ivo
1 a 2) Řešil jsem to stejný teď v srpnu. Několik místních mě nezávisle na sobě tvrdilo Borobudur a pak Prambanan. Cestu jsme podnikli na skútru za 50k na den. Kombo vstup na oboje (levnejší než zvlášť ) za 1,26 mil pro dva. V Yogyakartě je hustej provoz, takže doporučuji zkušenějšímu nebo hodně opatrnýmu řidiči. Doporučil bych Grab (něco jak Uber). Tam zkontroluj cenu celé trasy a zkus vyjednat lepší cenu s taxikářem a v nejhorším Grab. Oboje se dá stihnout za den v pohodovým tempu. Za mě je Prambanan daleko lepší.
3) Z Yogyakarty jsme jeli do Probolingga vlakem. Přímej byl vyprodanej. Rezervuji vždy max den předem, ideálně až v den odjezdu. Tuto strategii jsem v indonésii musel změnit. Den předem se dá, ale musíš hned ráno. Tak jsme jeli obklikou do Malangu 274k za oba a od tama do Probolingga 123,k za oba. Obě cesty jsem protrpěl. Prakticky celej den ve vlaku a pohodlí nula (185 cm, 90 kg). Ale to jsem byl asi jedinej. Ani přítelkyni to nevadilo a jízda v pohodě prej.
Druhej den jsme se vydali na Bromo. v PBL je taxi mafie, takže Grab nepoužitelnej (respektive jízdu akceptují a buď napíšou nebo zavolají, že chtějí extra peníze oproti aplikaci). Mini van do Broma čeká na 10-15 lidí. Nás bylo 5, tak jsme platili 85k osoba. Vstup do Cemoro je vyšší než se všude na netu píše a sice 43k za dva lidi. Je to na ceduli i na lístku natištěný. Vstup do Broma jsme neplatili (dojeli jsme cca ve 12h. Ráno se prej platí.) Pohodovým tempem jste se dostali ke kráteru a prošli Sea of Sand a za 2h už čekali nazpět na mini van. Tentokrát cena 50k na osobu - víc lidí. Cestou kontroluju vlaky do Banyuwangi na Ijen a zjišťuju, že by to šlo parádně nakombinovat, že dáme ještě noční Ijen. Takže cca 22:30 odjezd vlakem směr Banyuwangi za 116k za dva. Ve vlaku píšu asi 10 agenturám, jestli by nás hned po půlnoci vzali na noční Ijen. Ceny od 300k do 2,5 milionů na osobu. Už rezervuju za 300k, když odepíše borec za 250k osoba. V ceně je vyzvednutí, voda, respirátor, průvodce, vstup, cestou nazpět zastávka u vodopádu a vyložení na místě určení. Takže super deal, protože levněji by to šlo těžko nebo by to zabralo víc času. Grab samozřejmě nepoužitelnej. Ijen jsem si užil nejvíc z celé Indonésie a to i přesto, že tam těch turistů bylo STRAŠNĚ MOC :-)) ale pro mě zážitek číslo jedna. Na východ slunce už byla drtivá většina turistů mrtvá, a tak na těch vyvýšených bodech nás bylo jen pár. Agenturu můžu doporučit. Náš průvodce byl top.
Vlaky kupovaný vždy přes tiket.com (Doporučuji mobilní apku a použít i na letenky. Mají nějakej slevovej systém, kterej pořád generuje nějaký body a pořád jsem tím zlevňoval lístky.) Jen vlak do Banyuwangi kupovanej až na místě asi hodinu před odjezdem. Btw kontroluj i aplikaci a web vlaků. Někdy tiket.com ukazoval, že neprodá nic a přitom tam místa byly přímo na webu dopravce (a i v reálu). To se teda stávalo, když chceš koupit lístky v den odjezdu. Stačilo párkrát aktualizovat a šlo to i tam :)
Důležitý info - po 16-17h už se dá zařídit málo co. Minimálně ve smyslu veřejné dopravy. Celkově tam mimo turistický oblasti život končí dost brzo.
Já už jen doplním, že možnosti, jak navštívit Bromo z Malangu, jsou popisované tady:
https://wikitravel.org/en/Malang
Nebyl jsem tam, ale je to spíš pro ty, co chtějí jet s CK. Nebo pro zkušené na motorce, kterým nevadí, že tam nebudou při východu slunce.
Diky moc Ridder za uzasnou odpoved!
doplnujici otazky prosim:
1) Vstup tedy cca 45USD za kombo na jednoho. Vyplati se dle tveho nazoru vubec tedy davat i borobudur? Grab samozrejme znam, netusis, kolik muze byt cena za tu celou trasu? Tzn. yoga-prambanan-borobudur-yoga? Na netu jsem nasel ze auto i s ridicem se da na podobny itinerar sehnat za 1000kc cca. Vy jste tedy jeli nejdrive Borobudur?
2) toho vlaku se taky docela bojim, rozmery mam jeste vetsi jak ty :-D zadna biznis trida neni? nebo jiny, pohodlnejsi vlak?
3) tip na agenturu nebo jakekoliv jine pruvodce beru! klidne mi to hod do zpravy, prosim.
4) Iljen jste tedy resili tak, ze jste pres noc nespali? Rano jste pokracovali na Bali ci jak?
Moc diky za uzitecne info!
Přidám svou trošku do mlýna (z loňska):
1) V Yogye jsme přes ubytování najali anglicky velmi dobře mluvícího řidiče/průvodce na celý den za 1000 kč (za auto včetně případných parking fees). Objeli jsme Borobudur, Chicken Temple, Prambanan, večerní trh v Yogye. Můžu zkusit najít a do sz poslat kontakt.
https://www.cestujlevne.com/cest...akarty-482
2) Vlakem jsme jeli do Malangu economy třídou s klimoškou, dalo se to (koupeno 2 dny předem přes tiket.com). Doporučuji omrknout úžasný web https://www.seat61.com/Indonesia.htm , kde jsou podrobně popsány všechny třídy, služby atd...
3) Bromo jsme chtěli po vlastní ose, ale nakonec jsme si to z důvodu únavy a nedostatku času nechali zařídit ubytkem v Malangu přes cestovku, cena nic moc (900 Kč/os). Itinerář Malang - Penanjakan sunrise viewpoint - Sea of Sand - Bromo - Malang. V ceně doprava a vstup. Noční jízda jeepem přes sea of sand bylo nezapomenutelná!
https://www.cestujlevne.com/cest...dopady-571
4) Noční Ijen opět s cestovkou přes ubytko (za nějakých 500 kč/os). Itinerář a služby obdobné jako se píše výše (navíc byla čelovka a malá sváča). Paradoxně to bylo hlavně kvůli milionu lidí po cestě a hlavně v kráteru (hrozně brzdili náš sestup) asi největší zklamání :-) Po návratu na ubytko v Banyuwangi v ranních hodinách jsme si pár hodinek odpočinuli a pokračovali na Bali.
Kdyby něco dalšího zajímalo, napiš klidně třeba sz.
Názorem Riddera na Borobudur se nenech zviklat. Prambanan má více příležitostí na pěkné fotky mnoha chrámů, ale Borobudur je mnohem významnější stavba:
Borobudur is an impressive and monumental ancient Buddhist structure that can only be rivaled in Southeast Asia by Angkot Wat in Cambodia, the Buddhist temples of Bagan in Myanmar (Burma), the Hindu temples of Mỹ Sơn in Vietnam, and the ruins of Sukhothai in Thailand. https://www.ancient.eu/Borobudur/
Z Borobuduru jsou navíc pěkné výhledy na okolní sopky Merapi a další (z Prambananu výhled do okolí není). Ne nadarmo je to nejnavštěvovanější místo Indonésie, ale právě proto je lepší tam být hned po otevření (i kvůli výhledům na sopky je lepší ráno).
Ohledně Ijenu, co napsal teď Jiří Macháček, lidí bylo v noci na trase od silnice ke kráteru dost i mimo sezónu v únoru (natož v září, kdy tam byl on). V kráteru bylo jen pár desítek lidí a nepřekáželi, ale i kdyby tam bylo mnohem víc, stálo by to za to. Po výstupu z kráteru před svítáním (to je třeba kvůli kouři, který se později rozptyluje v kráteru více) už ale málokdo jde dál na východ okolo hrany kráteru, kde je to pěkné při východu slunce (vycházející slunce je ale schované za hřebínkem) a na výhledy a pohled dolů do kráteru. Pěkná je i sopečná zelená krajina na západ od Ijenu, kde je minimum turistů (já v únoru nepotkal jediného, terénním autem mě vezl řidič samotného, jede se po asfaltu až na pár krátkých úseků) a kde se dá vykoupat v termálech (i když zažil jsem jinde lepší). Na to je třeba vyrazit na Ijen z města Bondowoso, kde taky nejsou téměř turisti, a krajinu si prohlédnout cestou zpět.
Borobudur určitě stojí za návštěvu... Když už budeš v Yogyakartě, tak určitě nevynechat, to by byla škoda!
Na Kawah Ijenu jsme byli loni 13.9. Šli jsme až po rozednění, nahoře jsme byli kolem osmé hodiny. Cestou nahoru jsme potkávali lidi co šli dolů, ale nebyly to žádné masy, nahoru ještě méně. Do kráteru nás šlo pár, až k jezeru jsme došli jen my tři. Dole jsme vydrželi snad hodinu( pozorovat horníky při práci je fascinující), za celou dobu tam přišel jen místní průvodce s německou turistikou. Můžu srovnávat, na blue fire jsme byli v červenci 2016 velmi brzy ráno. Taky to nebyla až taková hrůza i když lidí bylo víc. Do kráteru na modrý oheň nás vyrazilo možná padesát, jenže se velmi točil vítr a my se museli vrátit, nedalo se to. Za mě, jestli můžu poradit, je určitě lepší jít ve dne, ale je to samozřejmě můj názor, taky sestup do kráteru potmě se mi zdál dost nebezpečný. Ještě jedna rada, vzít si sebou kvalitní respirátor.
@Petr St: Myslím, že jste měli za světla štěstí na vítr a za tmy smůlu. V noci obvykle vítr nefouká a pravděpodobně vzduch klesající v noci z okraje kráteru dolů stáčí kouř mimo místa, kde jsou lidi. Nahoře jsem pak za světla viděl, jak byl svah, kde je cesta, občas plný kouře a někde jsem i četl, že je to běžné (nakonec to je u kouřících kráterů normální, že jsou plné kouře). Horníky při práci je možné pozorovat i v noci, případně při svítání. Odpoledne je prý kráter zavřený podle nějakých letošních příspěvků na tripadvisoru.
Sestup do kráteru za tmy by byl nebezpečný bez průvodce, pokud by tam nebyli další lidi s průvodci, kteří vám ukážou cestu tím, že jdete za nimi. Cesta není vidět, klikatí se a jsou tam i strmější místa hned vedle cesty. Nahoru se jde snadněji a bezpečněji, to už průvodce není tolik třeba a když tak se chvíli počká na jiné lidi, když není jasné, kudy vede cesta. Dolů jsem si raději zaplatil jako průvodce místního horníka, který tam šel stejně, tak to bylo levné (po smlouvání) a aspoň jsem chudákovi něco přispěl. Nahoru jsem šel sám před svítáním.Vsem diky za odpoved. Jiri Machacek - kontakt beru, budu za nej rad.
Vlak v economy preziju, ale trochu me mrzi, ze smerem na Bromo zrejme nejezdi zadna "biznis" trida.. Spousta lidi pise, ze pokracuje dale z Bromo domluvenym transferem na Iljen (Banyuwangi). Je to tak levne, popr. neni lepsi jet opet vlakem?
Dale jeste tapu s nasim pobytem na Bali. Budeme mit cca 11 cistych dni. Nesnasim haldy lidi a zaroven bychom si radi na Bali trochu odpocinuli. O Bali toho popravde jeste moc zjisteneho nemam, nicmene myslenka je asi projet sever, dat si 3 zachytne body (kazdy na 3-4 dny) nekde, kde se da dobre odpocivat u vody a zaroven odkud se da dobre projet oblast okolo na nejaka turisticka mista. Myslenka je takova, ze bychom vzdy meli 2 dny odpocinkove a 1 bychom si najmuli nejake auto s ridicem a objeli vse v okoli. Myslite, ze je toto dobra uvaha, nebo to ma nejaky vady na krase? Pokud doporucite zachytne body, popr. navrhnete jinou variantu, jak si odpocinout a zaroven neco videt (moped jsem zavrhl), budu rad. Diky
Tady vidím, že jezdí vlak Eks, Bis č. 102 v 9,56 z Yogyakarty:
https://www.seat61.com/Indonesia...a_by_train
Já jsem měl pohodové jízdy sdíleným turistickým taxíkem na Sumatře, ale po přečtení cestopisu Jiřího M., jak jeli z Broma na Ijen, by se mi moc takto jet nechtělo na těch přeplněných úzkých silnicích (na Sumatře byly poloprázdné). Stačilo, že podobným stylem mě vezl autobus na trase Probolinggo - Bondowoso, ale ten je bezpečnější, protože ostatní řidiči mu uhnou z cesty. Kdybych jel do Banyuwangi, jel bych vlakem, ale přes Bondowoso nejezdí. Jiné reporty o mnohem delší cestě domluveným transferem z Yogyakarty na Bromo, co jsem četl, byly i horší kvůli poruchám a nehodám.
Se severním Bali neporadím, ale pokud najdeš vhodná místa na odpočinek, asi to tak bude nejlepší. Ty výlety po okolí autem počítej asi na opravdu celý den, protože nejzajímavější místa budou spíše ve střední časti ostrova.Ivo napsal(a):Diky moc Ridder za uzasnou odpoved!
doplnujici otazky prosim:
1) Vstup tedy cca 45USD za kombo na jednoho. Vyplati se dle tveho nazoru vubec tedy davat i borobudur? Grab samozrejme znam, netusis, kolik muze byt cena za tu celou trasu? Tzn. yoga-prambanan-borobudur-yoga? Na netu jsem nasel ze auto i s ridicem se da na podobny itinerar sehnat za 1000kc cca. Vy jste tedy jeli nejdrive Borobudur?
2) toho vlaku se taky docela bojim, rozmery mam jeste vetsi jak ty :-D zadna biznis trida neni? nebo jiny, pohodlnejsi vlak?
3) tip na agenturu nebo jakekoliv jine pruvodce beru! klidne mi to hod do zpravy, prosim.
4) Iljen jste tedy resili tak, ze jste pres noc nespali? Rano jste pokracovali na Bali ci jak?
Moc diky za uzitecne info!
1) Borobudur určitě běž taky. To, že se to tolik nelíbí mě, nic neznamená. Já tyto místa hodnotím stejně jako víno (chutná/nechutná). Prambanan je větší, propracovanější a bylo tam míň turistů.
Grab si jednodušše spočítej. Zapni aplikaci, dej jízdu a špendlík přemísti ručně z ČR na Indonésii.
2) Byznys vlaky jsou a dokonce i eksekutif. Příště bych je rozhodně zkusil.
3) Objednáno přes Whatsapp u +62 852 5883 4163 a průvodce je +62 812 5975 2877 a toho fakt doporučuju. 250k v týdnu a 300k víkend.
4) Jj, batohy jsme nechali v autě průvodce. Po Ijenu jsme jeli na Bali (ferry a pak bus) a spali až tam. Vystoupili jsme hned někde u začátku a do Ubudu jeli až další den. Bylo to teda hodně náročný, protože pak už nás únava ničila :D
Super, vsem moc diky za rady. Posledni vec, v cestopise od Jiriho Machacka jsem se docetl, ze na plazi na severu Bali bylo dost odpadku. Je to o nahode, nebo je to pravidlem? Je v tomto ohledu lepsi zmizet na vychodni/jizni cast Bali?
Ivo napsal(a):Super, vsem moc diky za rady. Posledni vec, v cestopise od Jiriho Machacka jsem se docetl, ze na plazi na severu Bali bylo dost odpadku. Je to o nahode, nebo je to pravidlem? Je v tomto ohledu lepsi zmizet na vychodni/jizni cast Bali?
A v cestopisu toho a toho byl bordel zase na východě a v cestopisu onoho na jihu. Už i v Blesku o tom píší
https://www.blesk.cz/clanek/zpra...dpadu.html
Já bych tam na tvém místě vůbec nejezdil.
Indonésie = jeden velkej bordel. Někde se to uklízí a někde vůbec. Místa bez odpadu najdeš, ale celkově, když vidíš, jak vše hází na zem (děti i dospělí) a vůbec je to netrápí nebo jak "řeka" v Jakartě je naprosto plná bordelu, že bych tam nešel ani kdyby mě měli platit a lidi se v tom umývají a perou... no přístup k odpadu mají naprosto katastrofální a my tu v Evropě můžeme třídit a zakazovat brčka jak chceme :) tam to zněčišťování jede ve větším měřítku :)
Když už někdo uklízí, tak to buď spálí nebo naháže do kanálu. Lidem se moc nejde divit, když na to kašle i vláda. Ale strašně mě to sere ještě teď a to nejsem žádnej eko terorista :)